BLOG - Uczenie szczeniąt czystości
Poniżej kilka wskazówek zebranych przez dr. Debrę Horwitz

Zapraszamy do lektury!       28.11.2021 r.     Przeczytaj w 4 minuty

Uczenie szczeniąt czystości - metodą dr Debry Horwitz
Ja stosuję tę metodę od początku czwartego tygodnia życia szczeniąt czyli momentu gdy maluszki zaczynają być wypuszczane do ogrodu.
Efekty mnie naprawdę satysfakcjonują.

1. Rozpocznij naukę czystości od momentu wzięcia szczeniaka z hodowli. Zaczynasz naukę wcześnie - przyzwyczajasz szczenię do załatwiania się w wybranym miejscu, zanim nabierze własnych upodobań. Nie niepokój się jednak, jeśli Twoje szczenię jest starsze – na pewno też się nauczy, choć może to potrwać nieco dłużej.      

2. Wyprowadzaj szczeniaka na dwór około 8 razy dziennie. Wybierz odpowiednie miejsce i wyprowadzaj szczeniaka natychmiast po przebudzeniu, po dłuższej zabawie oraz 15-30 minut po jedzeniu. Jeżeli będziesz zabierać pieska zawsze w to samo miejsce, wcześniejsze zapachy będą go pobudzały do wypróżnienia. Większość szczeniaków potrzebuje przed wydalaniem 15/20 minut na pobieganie i wąchanie. Pozostań przy nim przez cały czas. Kłopoty mogą wynikać z faktu, że właściciel nie jest pewien, czy szczenię rzeczywiście się wypróżniło i pozwala mu za wcześnie wrócić do domu. Pamiętaj również, że piesek musi się skupić na swoim zadaniu, nie należy się z nim bawić, dopóki się nie załatwi.

3. Stosuj ustalone hasło kojarzące się z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Powtarzanie tego samego zwrotu za każdym razem, gdy szczeniak się wypróżnia, sprawia, że kojarzy hasło z miejscem i czasem przeznaczonym na załatwianie się.

4. Dobrze jest nagrodzić szczenię natychmiast po załatwieniu się na dworze. Pamiętaj że nagrodą może być nie tylko smakołyk ale równie skuteczna jest pochwała lub wspólna zabawa, przy czym musi ona nastąpić natychmiast po tym, jak piesek załatwi się w odpowiednim miejscu. Jeżeli szczenię zostanie nagrodzone dopiero po powrocie do domu, nie skojarzy tego z czynnością wydalania lecz z samym powrotem do mieszkania.

5. Obserwuj szczenię w domu aby uchwycić moment, gdy piesek zaczyna być niespokojny i szuka miejsca na załatwienie. Tupnij nogą, potrząśnij puszką wypełnioną monetami lub głośno krzyknij „na dwór!”. Prawdopodobnie szczenię przerwie rozpoczętą czynność i można je będzie wynieść na zewnątrz.

6. Zamknij szczeniaka w klatce przed wyjściem z domu. ( wcześniej należy przeprowadzić trening aby klatka była jego azylem i bezpiecznym miejscem) Pamiętaj przy tym, że pojemność pęcherza i jelit szczeniąt jest ograniczona, a więc należy je wyprowadzać przynajmniej raz na 3-4 godziny.

7. Nie stosuj kar po fakcie. Dokładnie zmywaj wszystkie miejsca zabrudzone wydalinami. Ważne, aby zabrudzone miejsce oczyścić do końca i zmienić zapach w przeciwnym wypadku szczeniak może do niego wrócić i znów się tam załatwić.

 8. Nie zostawiaj psu stałego dostępu do jedzenia. Szczeniaka należy karmić o określonych godzinach i zabierać miskę z jedzeniem po około 15 minutach. Dzięki temu ustalą się pory, w których szczenię będzie miało potrzebę załatwienia się.

Jeśli będziesz konsekwentnie przestrzegać powyższych zasad – sukces „murowany”

Dowcip dla dodania koloru poważnej tematyce

Z pamiętnika tresera:
" Dzień pierwszy;
Pies nasikał na dywan. Wsadziłem mu pysk w kałużę i wyrzuciłem przez okno.
Dzień drugi;
Pies nasikał na dywan. Wsadziłem mu pysk w kałużę i wyrzuciłem przez okno.
Dzień trzeci;
Pies nasikał na dywan. Wsadziłem mu pysk w kałużę i wyrzuciłem przez okno.
Dzień czwarty;
Pies nasikał na dywan, wsadził pysk w kałużę i wyskoczył przez okno."