Zanim kupisz labradora odpowiedz szczerze i uczciwie na pytania:

Po co chcę mieć psa? Co wiem o rasie? Czy przez kilkanaście lat zapewnię psu godne, szczęśliwe życie? Co wiem o psich potrzebach? Czy potrafię pokochać zwierzę? Czy stać mnie na psa?

labrador i dziecko

Zanim kupisz szczeniaka labradora z mojej hodowli musisz wiedzieć że:

Żaden pies nie rodzi się terapeutą a może mieć jedynie predyspozycje aby nim się stać. Opiekun psa pracującego w dogoterapii musi zdobyć kwalifikacje, skończyć profesjonalne kursy itd..

Żaden pies nie powinien trafić do rodziny z "chorym" dzieckiem, gdzie byłby traktowany przedmiotowo jak lekarstwo dla dziecka. Nie można być w pracy 24h/dobę. Pies ma swoje granice wytrzymałości, potrzebuje czasu i relaksu dla siebie.

Każdy pies potrzebuje dorosłego przewodnika. Jeśli chcesz psa dla dzieci to musisz liczyć się z tym że pies będzie traktował ich jak swoich kumpli a na Tobie ciąży cała odpowiedzialność za żywe stworzenie. Pies jest dla dzieci chwilowym kaprysem, zachcianką. Nie łudź się że zapał u dzieci nie minie.

Pies dojrzewa minimum 1-1,5 roku. Do ukończenia 4 miesięcy zamyka się okno socjalizacyjne. Biorąc szczeniaka bierzesz na swoje barki ciężar wychowania, kształcenia dobrych nawyków (zaprocentuje w przyszłości), a to wymaga czasu, uwagi i konsekwencji.

Pies nie może być nikomu dany w prezencie. To nie pluszak, nie zabawka. Kupno psa musi być bardzo, bardzo, bardzo przemyślaną decyzją.

Wzięcie szczeniaka do domu jest zwykle wielkim wydarzeniem w życiu rodziny.

Do tego wydarzenia należy się dobrze przygotować. Nie ulegaj więc chęci posiadania psa - już, zaraz, natychmiast. Na przyjście nowego domownika, który zmieni Ci dotychczasowy tryb życia, przygotuj się spokojnie.

Zwykle bierzesz szczenię 7-8 tygodniowe, co oznacza że masz jeszcze 2 miesiące czasu do zamknięcia tzw. okna socjalizacyjnego. Musisz tak zorganizować swój czas aby uczyć go ( stosując pozytywne wzmocnienia ) i pokazać mu świat z którym będzie miał do czynienia w dalszym swoim życiu. Zaniedbania socjalizacyjne w pierwszych tygodniach są nie do odrobienia już nigdy. A więc czas, uwaga, i indywidualny plan socjalizacyjny.

Twój nowy pupil musi mieć swoje miejsce, które będzie jego azylem, gdzie będzie mógł się zawsze udać odpocząć a dzieci nie będą miały prawa go tam niepokoić. To miejsce nie może być przy kaloryferze ani w przeciągu, musi być w oddaleniu od ruchu domowników.

Mieszkanie musisz przygotować pod kątem "sikacza", "pożeracza wartościowych rzeczy", "smakosza chemikaliów", "podgryzacza kabli", "zjadacza butów' itp. Zabezpiecz dom wysilając wyobraźnię w odpowiedzi na pytanie - Czym może zainteresować się i zająć mój żądny doświadczeń maluch. Szczeniak nauczy Cię porządku i zabierania z zasięgu jego pyszczka wszelkich wartościowych przedmiotów. Musisz ochronić maluszka przed nim samym aby nie spróbował chloru czy kabli. Prąd popieści go raz ale skutecznie.

Musisz się też dokładnie zastanowić czego chcesz wymagać od swojego psa

a na co mu pozwalać. Zwołaj naradę rodzinną na której określicie jasne zasady które będą wszyscy przestrzegać wobec pieska - konsekwentnie, bez wyjątków. Uwierz mi Twój pies będzie szczęśliwy gdy będzie miał jasno postawione granice co mu wolno a co jest zabronione.

Moje zakupowe sugestie


-Miski metalowe poj. 1litr
-smycz, obroża - najlepiej regulowana bo szczeniak rośnie w tempie zawrotnym.
-posłanie - na początek niezbyt drogie bo bardzo szybko może zostać przerobione na strzępy.
-duży wór 15-18 kg zbilansowanej karmy dla szczeniaków jaką zajadał w hodowli. Kurier dostarczy Ci ją do domu jeśli zamówisz przez sklep internetowy.
-wiele różnistych zabawek: piszczące lateksowe, piszczące pluszaki bez plastikowych oczu i nosa, piłki, sznurek bawełniany, gryzaki, aporty itd.
-Szczotka, obcinacz do pazurów.
-Opcjonalnie mata do samochodu, pas bezpieczeństwa (zapinany do szelek)

 Aktualności najszybciej pojawiają się na naszym facebooku