Póki nie pokocha się zwierzęcia, część duszy pozostaje w uśpieniu.......


HOME

HOTEL
REGULAMIN
ANKIETA
UMOWA
CENNIK
KONTAKT

 

HODOWLA
DAGA
MAGA
AKTUALNOŚCI

Kontakt
Pierwszy miot DAGI
Potomstwo DAGI

Galeria
Tapety

KSIĘGA GOŚCi

Linki

 


 PSIE ABC
zakup psa 

fazy rozwojowe szczeniąt

wychowanie szczeniaka

umysł i zmysły psa

szkolenie szczeniaka


testy  psychiczne szczeniaka

o socjalizacji szczeniaków

trening szczeniaka

utrzymanie psa

pies a finanse
 

 

RASA LABRADOR

historia rasy

wygląd labradora

charakter labradora

labrador terapeuta

labrador ratownik

labrador opiekun

labrador myśliwySprawdź czy labrador to pies dla Ciebie?   TEST
 

Rasowy=rodowodowy  

Dlaczego z rodowodem?

Stop pseudohodowcom |

Kto jest pseudohodowcą?

Regulamin hodowli psów rasowych

DOWCIPY o psach

 

Mój Pies
Kolorowy miesięcznik dla miłośników psów.
Zawiera obszerne prezentacje ras, porady ekspertów w zakresie doboru psa, karmienia, pielęgnacji, zdrowia, szkolenia oraz przepisów prawa.
Pokazuje, jak aktywnie i zdrowo spędzać czas z psem. Propaguje akcje adopcyjne bezdomnych psów.


   Ściągnij czasopismo online
Wydanie aktualne -  
pobierz
Prenumerata        -   
zamów

    

   

Numery archiwalne eczasopisma -  Mój Pies - wprost na komputer (format zinio lub pdf).
Zanim zamówisz i ściągniesz zobacz okładki i spisy treści.
Archiwalne wydania elektroniczne w cyfrowych formatach od stycznia 2007 roku.

 

POLECANE LEKTURY

Labrador retriever
Joanna Milewska-Kuncewicz


Aria, do mnie
Jacek Gałuszka


Szkoła szczeniąt
Gwen Bailey


Sygnały uspokajające
Turid Rugaas


Posłuszeństwo na co dzień
Inki Sjösten


Szczęśliwy pies
Dorota Sumińska


 

 Okiem psa
John Fisher 


Jak rozmawiać z psem
Stanley Coren

 

"Mój pierwszy pies"-
Andrzej Lisowski
pełny tekst -pobierz

 

 

NAJLEPSZE POLSKIE HODOWLE PSÓW
RASOWYCH

 

Labradory

 

 

KONTAKT
Hodowla labradorów
"Ta Bajka"ABC posiadania psa

     

       PIES A CZŁOWIEK
  
( opracowanie - Andrzej Lisowski " Mój pierwszy pies" )

 ZANIM ODDASZ PSA NA SZKOLENIE         

„Jeżeli chcemy mieć w psie oddanego towarzysza i rozumnego przyjaciela, nie możemy go uczłowieczać ani traktować jako tylko materiał hodowlany. Chcąc właściwie rozumieć naszego przyjaciela, musimy respektować psie obyczaje i dopasować nasze postępowanie do psich możliwości myślenia i kojarzenia (patrz rozdział “Umysł i zmysły psa” ).Aby uniknąć problemów z psem dorosłym nasze zabiegi pedagogiczne i szkoleniowe rozpoczynamy już w wieku szczenięcym. Pierwsze cztery miesiące życia to okres najintensywniejszego uczenia się naszego towarzysza. 

·          Za każdym razem, gdy szczeniak przysiadł należy chwalić go mówiąc: siad, dobry pies, gdy podejdzie - tak, dobrze, do mnie, a gdy się położy:  - waruj. Zawsze to samo słowo przy samorzutnym zachowaniu się szczeniaka połączone z pochwałą lub nagrodą doprowadzi do trwałego skojarzenia słowa-komendy z wykonywaną czynnością i oszczędzi w przyszłości tygodni tresury.

·          Chwalić malca za każdy powrót, choćby poprzedzony dwugodzinnym wymykaniem się spod ręki i kontroli. Karanie w takiej sytuacji kojarzyło by się szczenięciu nie z ucieczką, a z powrotem.

·          Mieszać ręką jedzenie w misce dokładając je, odbierać kość dając natychmiast lepszą i większą. Dorosły pies bez lęku odda nam wszystko cokolwiek znajdzie, nawet „najsmakowitszą" truciznę.

·          Dziesiątki razy na spacerze zapinać i odpinać smycz, uciekać szczeniakowi - dać się dogonić, chwalić, zapiąć smycz i ponownie ją odpiąć. Gdy pies dorośnie - nie pobiegnie na oślep w chwili odpięcia karabinka wprost pod nadjeżdżający samochód, a nasza ręka ze smyczą i komenda nie będzie kojarzyć się z koniecznością powrotu do domu.

·          Pamiętać, że nasz psiak nie rozumie znaczenia wypowiadanych słów, lecz kojarzy określoną sekwencję dźwięków z określoną czynnością lub sytuacją. Pies nie rozumie również zdań przeczących - chociaż zna już zakaz „nie" oraz komendy „siad" i „waruj" to zdanie „nie siadaj tylko waruj" jest nie do pojęcia nawet dla psiego intelektualisty. Żądając wykonania zadań niepojętych prowokujemy uzasadniony bunt lub zniechęcenie;

·          Kontrolować cały czas swoje zachowanie wobec szczeniaka, bo tylko pochwały, nagrody czy sporadyczne ganienie dawane we właściwym momencie umożliwią trwałe zapamiętanie i właściwe skojarzenie komendy i czynności jaka po niej ma nastąpić. Szkolenie psa nie jest niczym innym jak nawiązaniem kontaktu z psem, wytłumaczeniem mu, jakie są nasze wymagania i podporządkowaniem go.

          Ćwiczenie typu „siad" czy „wróć" są nie tylko po to, aby pies siadał i wracał, ale żeby dowiedział się, że ma robić to, czego oczekuje od niego przewodnik. Tak naprawdę całe szkolenie to proces, którego głównym „produktem" jest ustalenie hierarchii, a ubocznym - zdobycie przez psa jakiejś umiejętności. Chcąc mieć psa wyszkolonego i posłusznego, nie tracąc z nim kontaktu emocjonalnego i nie narażając na nieodpowiednie traktowanie - musimy poświęcić własny czas i pracować z psem samodzielnie pod bacznym okiem doświadczonego menera. Instruktor nie będzie uczył psa, tylko nas jak z psem postępować, aby osiągnąć zamierzony efekt. To w końcu pies ma reagować na nasze komendy i na nasze gesty, a nie na komendy tresera. Ktoś, kto nigdy w życiu samodzielnie psa nie opanował nie będzie potrafił korzystać z rezultatów pracy nawet najlepszego szkolącego. Najlepszy mener nie wytłumaczy naszemu psu, że ma nas słuchać - tylko my sami musimy tego dokonać. Ucząc psa czy indywidualnie, czy w grupie, pamiętaj:

·                    Szkolenie odbywa się bez członków rodziny. Obecność kogokolwiek oprócz przewodnika dekoncentruje psa. Oczywiście w domu musimy pokazać, w jaki sposób prowadzić psa, by wszyscy domownicy tak samo postępowali z psem;        Pochwała i nagroda umożliwiają kojarzenie komendy z pożądaną reakcją. Pies niczego się nie nauczy, jeżeli nie będzie nagradzany. Kieszenie pełne smakołyków są lepsze od kolczatki czy nagany.

·                    Pies musi czuć, że naprawdę zależy ci na tym, co robicie razem. Nie wolno okazać zniechęcenia czy złości. Jeden niekontrolowany wybuch gniewu zniweczy tygodnie pracy.

·                    Ćwiczenia wykonywane pod okiem instruktora na zajęciach staraj się powtarzać choć przez parę minut na każdym spacerze. W przeciwnym razie pies będzie słuchał tylko w obecności instruktora. Polecenie raz wydane musimy wyegzekwować. Inaczej pies wykona nasze polecenia tylko wtedy, gdy nie będzie miał nic ciekawszego do roboty.

·                    Każdy pies ma własną indywidualność i nie jest gorszy przez to, że uczy się wolniej od pozostałych. Pamiętajmy o predyspozycjach danej rasy do szkolenia i nie zmuszajmy na przykład charta afgańskiego do tego, aby został super użytkowym psem, tak samo jak nie wymagamy od rottweilera aby został mistrzem toru wyścigowego. Każdego psa można nauczyć podstawowego posłuszeństwa, rezultaty szkolenia zależą od umiejętności i zaangażowania właściciela.

·                    Szkolimy psa dla siebie a nie na pokaz czy do egzaminu. Trzy miesiące solidnej pracy będą owocować przez kilkanaście lat psiego życia (co nie oznacza, że wystarczy popracować z psem przez trzy miesiące, aby do końca życia nie mieć z nim problemów).

·                    Gdy psa układasz sam - podporządkowuje się w trakcie szkolenia tobie, reagując na twój ton głosu i gesty.

          Te kilka cennych uwag Pani Zofii Mrzewińskiej, które pozwoliłem sobie Państwu przytoczyć, pozwoli nam w sposób racjonalny wykorzystać predyspozycje naszego pupila i uniknąć wielu nieporozumień. Okazuje się, że samo oddanie psa na tzw. tresurę bez własnego czynnego udziału zazwyczaj nie przynosi spodziewanych efektów. Pies (szczególnie ras obrończych, na które jest obecnie moda) nie opanowany przez właściciela, nie reagujący na jego komendy, nie tylko, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei, ale wręcz może okazać się niebezpieczny dla najbliższych członków rodziny i dla otoczenia.

Na zakończenie tego tematu powtórzę kilka uwag już wcześniej zasygnalizowanych dla tych co mają problemy z posłuszeństwem własnego psa.

1.     Nie dopuszczaj aby twój pies sypiał przy twoim łóżku lub w łóżku. W dzikiej sforze miejsce spania świadczyło o pozycji osobnika w hierarchii sfory - im bliżej przewodnika tym wyższa pozycja.

2.     Jedząc posiłek nigdy nie dawaj smakowitych kąsków swemu psu. W dzikiej sforze tylko osobnik słabszy dzielił się jedzeniem z silniejszym. Nasz odruch przyjaźni odbierany jest jako sygnał naszej słabości a nasza pozycja przewodnika ulega osłabieniu.

3.     Przy wyjściu z domu na spacer i przy powrocie ze spaceru do domu zawsze pierwszy wychodzi i wchodzi przewodnik. Nie dopuszczajmy do tego aby pierwszy wybiegał i wbiegał pies.

4.     Nigdy nie bój się własnego psa. Pod wpływem strachu zmienia się zapach naszego ciała, co pies doskonale wyczuwa i potrafi wykorzystać.

5.     Konsekwentnie i ostro reaguj na nieposłuszeństwo psa ale zawsze w momencie przewinienia nigdy po.

6.     Siły fizycznej używaj w ostateczności.

7.     Wszyscy domownicy powinni postępować tak samo.

(*) Opracowano na podstawie artykułów Pani Zofii Mrzewińskiej zamieszczonych w czasopiśmie ASKO Nr.4 z 1992 i Nr.2 z 1993 roku.
 

 powrót do początku

 


 


Powiadom znajomego o tej stronie


 

 

  Home    Historia    Daga     Galeria  Tapety            O rasie   Psie ABC   Socjalizacja   Pseudohodowcy      Dowcipy     

 

 

Analiza oglądalności witryny        PSY RASOWE - TOP LISTA w domenie AKITA INU www.akity-inu.pl